GÜNDEM
Güncel Haberler
Jun 28, 2022 12:58
*NATO Zirvesi, bugün Madrid'in ev sahipliğinde başlıyor. Zirvenin ana konusu İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka katılım başvurusu olacak.

*Bu arada zirve öncesi NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in daveti üzerine 4'lü zirve yapılacak. Zirveye, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya lideri Niinisto, İsveç Başbakanı Andersson ve Stoltenberg katılacak.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve için Madrid'e gitti. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili konuşan Erdoğan; "Biz kuru laf değil netice istiyoruz" dedi.

*Batı Karadeniz'i vuran şiddetli yağış, sele yol açtı. Kastamonu Küre ile Düzce Kaynaşlı'da sele kapılan 2 kişinin bulunması için çalışma başlatıldı.

*Dışişleri, Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci özel temsilcilerinin 4. toplantısının, 1 Temmuz'da Viyana'da yapılacağını duyurdu. Görüşmelerin ilki, 14 Ocak'ta yapılmıştı.

*Haftalık Covid-19 verileri belli odu. 13-19 Haziran'da 19 kişi yaşamını yitirirken, 10 bin 954 kişinin testi pozitif çıktı. Vaka sayılarında, bu hafta yaklaşık % 50 artış hesaplandı.

*85 yaşında yaşamını yitiren Yeşilçam'ın usta aktörü Cüneyt Arkın için Perşembe günü AKM'de tören düzenlenecek. Arkın'ın cenazesi, Teşvikiye'de kılınacak öğle namazıyla son yolculuğuna uğurlanacak.

*Motorine indirim geliyor. Bu gece yarısından geçerli olmak üzere motorin grubunda 2,50 TL indirim bekleniyor.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin yeniden değerlendirilmesi talimatı verdiğini açıkladı. Bu kapsamda asgari ücret tespit komisyonu yarın toplanacak. Öte yandan, Temmuz ayı memur maaşları da 8 Temmuz'da zamlı ödenecek.

*Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram tatilini takip eden 13-14 Temmuz günlerinin idari izin kapsamına alınacağını açıkladı.

*Batı Karadeniz'i vuran şiddetli yağış, sele yol açtı. AFAD; Kastamonu Karabük, Zonguldak, Bartın ve Sinop'ta taşkın riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını duyurdu.

*Çevre Bakanı Kurum, Kastamonu Küre'de 1 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Soylu da hasar tespit çalışmalarının bugün başlayacağını söyledi.

*Mevduatta stopaj oranı yıl sonuna kadar uzatıldı. Oranlar, vadesi 6 aya kadar olan hesaplarda % 5, 1 yıla kadar % 3, 1 yıldan uzun olanlarda ise % 0 olarak uygulanacak.

*Aydın'da, yangınları önlemek amacıyla, belirlenen ormanlık alanlara izinsiz girişler 31 Ekim'e kadar yasaklandı. Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacak.

*Erzincan İliç'te çevre kirliliğine yol açan altın madeni işletmesinin faaliyeti durduruldu. İşletmeye en üst sınır olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanmıştı.

*Rus güçleri Ukrayna'nın Kremençuk kentinde bir AVM'yi füzeyle vurdu. Binden fazla sivilin olduğu iddia edilen binada en az 16 kişinin öldüğü 59 kişinin yaralandığı açıklandı.

*Rus güçleri Ukrayna'nın Kremençuk kentinde bir AVM'yi füzeyle vurdu. Binden fazla sivilin olduğu iddia edilen binada en az 16 kişinin öldüğü 59 kişinin yaralandığı açıklandı.

*Ukrayna lideri Zelenski, AVM'nin bilerek vurulduğunu öne sürdü. Zelenskiy, Rusya'nın, dünyanın en büyük terör örgütü haline geldiğini  ve durdurulması gerektiğini söyledi.

*G7 liderleri, ortak açıklamayla, AVM saldırısını şiddetle kınadı. Saldırıyı savaş suçu olarak niteleyen liderler, Rusya lideri Putin ve sorumlulardan hesap sorulacağını açıkladı.

*Almanya'da yapılan G7 zirvesinden Ukrayna'ya destek mesajı çıktı. Kiev'e maddi manevi desteklerin, Rusya'ya ve dostlarına ise yaptırımların devam edeceği vurgulandı.

*G7 liderlerine hitap eden Ukrayna lideri Zelenski, Moskova'ya yaptırımların hızlandırılması ve daha fazla silah çağrısı yaptı. Zelenski, G7 liderlerinden, savaşı yıl sonuna kadar bitirmek için mümkün olan her şeyi yapmasını istedi.

*Kanada, Rusya'ya yaptırımları genişletti. Rus savunma sektörleriyle bağlantılı kişi ve kurumları kapsayan paketle Kremlin'in dezenformasyonuna karşı koymak amaçlanıyor.

*Rusya lideri Putin, Ukrayna işgali sonrası ilk kez ülke dışına çıkıyor. Putin ilk olarak bugün Tacikistan'a, yarın da Hazar Denizi zirvesi için Türkmenistan'a gidecek.

*İsveç Başbakanı Andersson, Türkiye ile görüşmelerin olumlu sonuçlanacağını umduğunu söyledi. Andersson, "PKK İsveç için de terör örgütüdür" dedi.

*ABD'nin Texas eyaletinde bir kamyon kasasında göçmen olduğu düşünülen 46 kişi ölü bulundu. Hastaneye kaldırılan 16 kişide sıcak çarpması belirtileri olduğu açıklandı.

*Ürdün'ün Akabe kentindeki limanda nakliye sırasında zehirli gazla dolu tank düşerek patladı. Havaya yayılan zehirli gaz nedeniyle 12 kişi öldü, 260 kişi yaralandı.

*İngiliz parlamentosu, Kuzey İrlanda Protokolü'nün tek taraflı değiştirilmesini öngören tasarının ilk aşamasını onayladı. Böylece, tasarının ilgili komitede detaylı incelemesinin önü açıldı.

*Almanya'da 101 yaşındaki eski bir toplama kampı gardiyanı, binlerce cinayete "suç ortaklığı" yapmaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Zanlı, Nazi dönemi suçlarıyla suçlanan en yaşlı kişi oldu.

*Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka'da, özel araçlara akaryakıt satışı 2 hafta askıya alındı. 10 Temmuz'a kadar yalnızca temel hizmetler için kullanılan araçlar yakıt alabilecek.

*NASA, 4 Mart'ta 4 tonluk bir roketin Ay'a çarpması sonucu oluşan dev krater görüntüsünü yayımladı. Kraterin, yaklaşık 28 metre çapında olduğu bilgisi paylaşıldı.

*Hindistan, Pakistan'ın yurt dışı temsilcilikleri ve bir ulusal yayın organının Twitter hesaplarına erişimi engelledi. Twitter'dan erişimin bir an önce açılması için harekete geçmesi istendi.