İstanbul'daki taksi sorununa dijital çözüm önerisi
Güncel Haberler
Nov 23, 2021 01:27

İstanbul'daki taksi sorununa dijital çözüm önerisi sunan uzmanlar, kentte taksi sayısını arttırmanın trafiği daha da tıkayabileceğini söylüyor. Dijital sisteme geçilmesi halinde taksici ile müşteri arasındaki sıkıntıların çözülebileceği belirtiliyor.

İstanbul'da taksi sorunu her geçen gün artıyor. Kentte 17 bin 395 kayıtlı taksi var, ancak son zamanlarda boş taksi bulmak hayli güç.

Çözüm için taksi sayısında artışa gidilmesini savunanlar da var, sorunu bitirmenin formülünü teknolojide arayanlar da.

"En önemli çözüm dijital yöntemleri kullanmak"

Taksi sorununa dijital yöntemlerle çözüm bulmanın mümkün olduğunu vurgulayan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Özen, "Taksilerin sayısını artırmak ileriye yönelik bize daha büyük problemleri ortaya çıkarabilecek. Öncelikle bence yapılması gereken doğru bir talep tahmini yapmak ki burada da en önemli çözüm şu an için akıllı ulaşım sistemlerinde dijital yöntemleri kullanarak taksilerin yönetilmesinin sağlanması" dedi. 

"Taksideki her adım kayıt altına alınır, şikayet ortadan kalkar"

Teknolojinin devreye girmesiyle taksici ile müşteri arasındaki sorunların da ortadan kalkabileceğini söyleyen Özen, şu açıklamayı yaptı:

"Müşteriyle taksiyi dijital olarak buluşturduğunuz için bu andan itibaren ne müşteri ne de taksici itiraz edebilecek. İtiraz ediyor olsa dahi siz bunu kayıt altına alabileceksiniz. Dolayısıyla itirazlar ortadan kalkacak. İkicisi ise taksinin dolaştırması, fazla ücret alması, taksimetreyi çalıştırmaması gibi hususlar da ortadan kalkacak."